Muhallebili Kadayıf

Kadayıf kısmı için:
250 gr taze tel kadayıf
125 gr tereyağ
4 yemek kaşığışı toz şeker
1 su bardağı iri dövülmüş ceviz

Muhallebisi için:
1 kg süt
4 yemek kaşığı un
1 su bardaği toz şeker
1 paket toz krem şanti

Kadayıfları bıçakla ince ince kıyın.

Yayvan bir tencerenin içine yağı, kadayıfları ve şekeri koyup rengi pembeleşinceye kadar karıştırarak kavurun. Kavurma işleminizin bitmesine yakın cevizi ekleyin ve bir kaç kere daha karıştırın. Tencereyi ocaktan alıp bir kenara soğumaya bırakın.

Krem şanti hariç tüm malzemeleri bir tencereye koyun ve el blendırıyla pürüzsüz bir hale getirin. Daha sonra ocağa alıp sürekli karıştırarak muhallebinizi pişirin. İçine krem şantiyi döküp blendırla karıştırın.

Soğuyan kadayıfın yarısını tepsinin altına yayın. Üzerine muhallebiyi dökün. Kadayıfın kalan yarısını muhallebinin üzerine döşeyin ve buzdolabında soğutun.

Yayınlayan

reyhan

2012'de kendim icin daha cok sey yapmaya karar verdim veeeee ilk adimi attim. Haydi hayirlisi :)

10 thoughts on “Muhallebili Kadayıf”

  1. kremşantiyi sütle yaptıktan sonramı muhallebiye katıyoruz yoksa toz halındeki kremsantıyı drek olarakmı kremaya eklıyoruz

  2. iki gün önce kavursak kadayıfı muhsallebinin üzerine dökmeden ayrı kuru biryerde kalsa kadayır kıtırlıgını kaybedermi ? muhallabiyi iki gün önceden hazırlasak dinlenince nasıl olur yanı bu tatlı beklemeye gelirmi ?

    1. Şeyma Hn, kadayıfı önceden kavurup saklayabilirsiniz kıtırlığı kaybolmaz. Ama muhallebiyle birleştirdikten sonra çok fazla bekletmenizi tavsiye etmem. Özellikle alt katı yumuşar. 1 gün önce yapmanız en doğrusu. Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.