Kabak Tatlısı

Cadılar Bayramı yaklaşıyor. Çiçekçiler, marketler, manavlar her yer bal kabağıyla doldu. Bayılıyorum bu kavuniçi manzaraya. Aslında bu bir Amerikan geleneği ama benim gibi yurtdışında yaşıyorsanız herşeyi siz de kutlamaya başlıyorsunuz tıpkı diğer yabancılar gibi. Herkes herkesin bayramını zevkle, coşkuyla ve saygıyla kutluyor.

Benimse kabakları görünce aklıma bayramdan önce kabak tatlısı geliyor. Çoooook severim, hele bir de annem yapmışsa. Aşure, irmik helvası ve kabak tatlısı üzerine ondan başkasını tanımam. Neyse annem yanımda olmadığına göre bu iş bana düştü. Onunki gibi olmasada fena sayılmaz. Anneciğim yerken seni hatırlayacağım.

 

2 kilo ayıklanmış kabak

1 kilo toz şeker (Eğer çok tatlı sevmiyorsanız 750 gr şeker kullanın)

Üzeri için irice kıyılmış ceviz

 

Kabakları dilimleyip genişçe bir tencereye yerleştirin. Üzerine şekeri döküp oda sıcaklığında 2 saat kadar bekletin.

Şeker eriyip kabak suyunu verecektir.

Tencereyi ocağa oturtup orta ateşte kapağı hafif aralık şekilde yaklaşık 1 – 1,5 saat kadar pişirin. Eğer kabaklar pişmiş ve suyu daha çok varsa ocağı en hızlıya getirin ve 15 dk kadar daha kaynatıp suyunu çektirin.

Pişen kabakları servis tabağına alıp üzerine şerbetinden hafifçe gezdirin. En son cevizle süsleyip servis edin.

 

Yayınlayan

reyhan

2012'de kendim icin daha cok sey yapmaya karar verdim veeeee ilk adimi attim. Haydi hayirlisi :)

2 thoughts on “Kabak Tatlısı”

  1. tarifinizi çok beğendim de bu güzelim tatlıyı cadılar bayramıyla hatırlamasak ,özdeşleştirmesek.bizim kültürümüzde kabak tatlısı var mı yok mu bilmem ama cadılar bayramı diye birşey yok nasıl ki hristiyanlarda ramazan, kurban bayramı olmadığı gibi .şimdiden hayırlı bayramlar

    1. Hiday Hn. baştaki yazımı okuduysanız burada hepimizin birbirimizin geleneklerine, kültürüne, dinine ne kadar saygılı davrandığımızı yazdım.
      Bence insanları dinine, ırkına, rengine vs, vs bakmadan sevip saygı duyalım. Size de şimdiden hayırlı bayramlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir